3 ש"ח נסיעה עירונית זה צדק חברתי

פורסם בפייסבוק ב- 3.2.12

יושבת מחוץ לתחנת המשטרה בדיזינגוף ממתינה לכמה פעילים שנעצרו הערב בפעולת "שחרור תחבורה ציבורית" שערכנו הערב.
חזרה רגע לתחילת הערב.

הפגנת השתיקה. שתקנו. השלט שלי: "נאמר כבר הכל", אמר הכל. עטינו על פנינו מסיכות לבנות.
יותר מארבע בני אדם הגיעו לשתוק יחד.
אחר כך יצאנו עשרות פעילים לפעולה מיוחדת: "שחרור התחבורה הציבורית".

18 קווי אוטובוס. צוותים של חמישה איש בצוות. עולים לאוטובוס עטויים במסיכות לבנות. מציגים לנהג כרטיס מודפס עליו כתוב: "3 ש"ח נסיעה עירונית זה צדק חברתי". כל אחד מאיתנו הגיש לנהג 3 ש"ח בלבד ונכנס לאוטובוס. מחיר רגיל הינו 6.60 ש"ח. 12 נהגים העלו אותנו לאוטובוס והמשיכו בנסיעה. 6 עצרו את האוטובוס. אחד מהם הזמין משטרה והצוות עוכב לחקירה ואנו ממתינים להם כעת מחוץ לתחנה. בכל האוטובוסים הנוסעים עודדו את הפעילים ולפעמים קראו: העם, דורש, צדק חברתי!

הצוות שלי:
עלינו על קו 72. עליתי ראשונה. מסיכה לבנה על הפנים. הנהג קיבל את הכסף המועט וחייך. נכנסנו כולנו. המשיך בנסיעה. ציבור אוהד. הסברנו על הפעולה. קבוצת נערות נרגשות אמרה שממחר הן מתחילות לשלם 3 שקלים. שרו איתנו.ירדנו מהאוטובוס.

עלינו על הבא. נהג עצבני מעט. המום. "אני לא מבין, אני לא מבין, אני לא מבין!". נכנסנו בלי להתייחס. אולי מתוך יאוש המשיך בנסיעה. שוחחנו עם האנשים. אחד מהם, מבוגר חייכני אוהד וסקרן שאל אותי: "מה קרה כאן?". עניתי: "כרגע שילמתי 3 שקלים על הנסיעה". התפלא: "אבל אני שילמתי יותר מכפול!". חייכתי: "בדיוק. אני שילמתי רק 3 שקלים, ותראה איזה פלא… האוטובוס נוסע!".